Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

A fogszuvasodás orvoslása száz év távlatából

A fogszuvasodás orvoslása száz év távlatából

Közel száz évvel ezelőtt két független kutató, Dr. Edward Mellanby és Weston A. Price, felismerte, hogy az étrend – különösen a zsírban oldódó vitaminok – kulcsszerepet játszik az egészséges fogazat kialakulásában. Azóta úttörő munkájukat a modern tudomány is alátámasztotta.

 

A fogszuvasodás orvoslása száz év távlatából

Közel száz évvel ezelőtt két független kutató, Dr. Edward Mellanby és Weston A. Price, felismerte, hogy az étrend – különösen a zsírban oldódó vitaminok – kulcsszerepet játszik az egészséges fogazat kialakulásában. Azóta úttörő munkájukat a modern tudomány is alátámasztotta.

Dr. Edward Mellanby felfedezései

Dr. Edward Mellanby, a D-vitamin felfedezője és korának egyik legelismertebb kutatója, feleségével, Dr. May Mellanby-val számos kísérletet végzett, amelyek az étrend, a tápanyagok és a fogak egészsége közötti összefüggéseket vizsgálták.

Kutatásaik során arra a következtetésre jutottak, hogy az egészséges fogak alapfeltétele a megfelelő fejlődés a növekedési szakaszban. A rosszul fejlett struktúrájú fogak később sokkal hajlamosabbak a szuvasodásra.

Az ilyen fejlődési rendellenességet ma hypoplasia néven ismerjük, és jól tudjuk, hogy kialakulásában az elégtelen mikrotápanyagbevitel is szerepet játszik.

Dr. Mellanby az alábbi tényezőket azonosította, amelyek döntően befolyásolják a fogak fejlődését:

  • Az étrend ásványi anyag- és zsírban oldódó vitamintartalma.
  • Az ásványi anyagok felszívódását gátló anyagok, például a fitátsav mennyisége.

A fogak erős szerkezetének kialakulásához elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű ásványi anyag, különösen kalcium és foszfor. Ezek hasznosulásához azonban D-vitamin is szükséges. Az olyan antitápanyagok, mint a fitátsav, csökkenthetik az ásványi anyagok felszívódását, ezért túlzott jelenlétük gátolja a szervezet ásványianyag-ellátottságát.

Segíthet az étrend visszafordítani a már kialakult fogszuvasodást?

Az étrend valóban segíthet a fogak regenerációjában, bizonyos körülmények között még a már kialakult fogszuvasodás visszafordításában is. A fogak, akárcsak más szöveteink, rendelkeznek egy bizonyos mértékű öngyógyító képességgel, ha a megfelelő tápanyagok és környezeti feltételek adottak.

Weston A. Price megfigyelései

Weston A. Price tanulmányozta a tradicionális népcsoportok étrendjét és fogazati egészségét. Azt találta, hogy ezeknek a csoportoknak a tagjai jól fejlett, egészséges fogakkal rendelkeztek, és szinte teljesen mentesek voltak a fogszuvasodástól – annak ellenére, hogy nem használtak fogkefét, és nem álltak rendelkezésükre modern fogászati kezelések.

Viszont amikor étrendjükben megjelentek a modern, feldolgozott élelmiszerek, például a fehér liszt és a kristálycukor, fogaik állapota gyors romlásnak indult, hasonlóan a nyugati társadalmak tagjaiéhoz. Érdekes módon, amikor különböző körülmények miatt visszatértek a hagyományos étrendjükhöz, fogazati egészségük újra javulni kezdett.

Ez a megfigyelés alátámasztja, hogy a helyes táplálkozás – amely gazdag ásványi anyagokban, zsírban oldódó vitaminokban és mentes a feldolgozott élelmiszerektől – jelentősen hozzájárulhat a fogak regenerációjához és az egészséges fogazat fenntartásához.

 

Modern kutatások a D-vitamin és a fogak egészsége közötti kapcsolatról

A D-vitamin jelentősége a kalcium felszívódásában régóta ismert, és azóta számos kutatás vizsgálta a vitamin szerepét a fogszuvasodás megelőzésében és kezelésében.

  • Egy 2013-as metaanalízis 24 klinikai vizsgálat eredményeit elemezve megállapította, hogy a D-vitamin pótlása 47%-kal csökkenti a fogszuvasodás kockázatát. Ez azt jelenti, hogy azoknál a gyermekeknél, akik rendszeresen fogyasztottak D-vitamint, feleannyi szuvas fog alakult ki.
  • Egy 2015-ös megfigyeléses tanulmány kimutatta, hogy a D-vitamin szintjének minden 10 nmol/L-es növekedése 11%-kal mérsékli a fogszuvasodás kockázatát.
  • Egy 2023-as metaanalízis szerint a D-vitamin hiánya 22%-kal növelte a fogszuvasodás esélyét, míg kizárólag a megfigyeléses tanulmányok alapján ez a kockázat akár 62%-kal is emelkedett. Bár a vizsgálat nem terjedt ki azokra, akiknek a D-vitamin-szintje az optimálisnak tekintett 50 nmol/L felett volt, feltételezhető, hogy ennél magasabb szintek még nagyobb védelmet nyújtanak.
  • Egy randomizált vizsgálat a D-vitamin terhesség alatti pótlásának előnyeire hívta fel a figyelmet. Az eredmények szerint azoknak a gyermekeknek, akiknek édesanyja nagy dózisban szedett D-vitamint a várandósság alatt, feleannyi rosszul fejlődött foguk volt, mint azoknak, akiknél az anyai D-vitamin-pótlás elmaradt.

 

Ezek az eredmények megerősítik, hogy a D-vitamin nemcsak a fogszuvasodás megelőzésében játszik fontos szerepet, hanem már a fogak fejlődésének legkorábbi szakaszában is kiemelkedő jelentőséggel bír.

 

Források:

Hujoel PP. Vitamin D and dental caries in controlled clinical trials: systematic review and meta-analysis. Nutr Rev. 2013 Feb;71(2):88-97. doi: 10.1111/j.1753-4887.2012.00544.x. Epub 2012 Nov 9. PMID: 23356636.

Kühnisch J, Thiering E, Kratzsch J, Heinrich-Weltzien R, Hickel R, Heinrich J; GINIplus study group; LISAplus study group. Elevated serum 25(OH)-vitamin D levels are negatively correlated with molar-incisor hypomineralization. J Dent Res. 2015 Feb;94(2):381-7. doi: 10.1177/0022034514561657. Epub 2014 Dec 10. PMID: 25503610; PMCID: PMC4438736.

Li Z, Wei X, Shao Z, Liu H, Bai S. Correlation between vitamin D levels in serum and the risk of dental caries in children: a systematic review and meta-analysis. BMC Oral Health. 2023 Oct 19;23(1):768. doi: 10.1186/s12903-023-03422-z. PMID: 37858104; PMCID: PMC10585927.

Nørrisgaard PE, Haubek D, Kühnisch J, Chawes BL, Stokholm J, Bønnelykke K, Bisgaard H. Association of High-Dose Vitamin D Supplementation During Pregnancy With the Risk of Enamel Defects in Offspring: A 6-Year Follow-up of a Randomized Clinical Trial. JAMA Pediatr. 2019 Oct 1;173(10):924-930. doi: 10.1001/jamapediatrics.2019.2545. PMID: 31381020; PMCID: PMC6686764.